Riding Club News

1 2 3 38

Results from 15th July

Here are the results from the Dressage Series @ Lucton yesterday.

Well done to everyone who took part and thank you for supporting our event.

 

VOARC

Dressage

July 15th 2018

       
             
 

Rider

Horse

Score

Col

%

Place

Class 1            
Intro B            
  Kate Spitzmaul Nocturn 171 74 74.34% 1
  Hannah Lawry Trooper 164 74 71.30% 2
  Issy Hanson Poppy 163 72 70.86% 3
  Kate Speke Blue 160 70 69.56% 4
  Gemma Sankey Mouse 155 68 67.39% 5
  Louise Choblet Teddy 149 66 64.78% 6
  Jan Burke Des 146 64 63.47%  
  Victoria Howells Bellissino  139 62 60.43%  
Class 2            
Intro A            
  Kate Spitzmaul Nocturn 171 74 74.34% 1
  Karen Cholerton Chester 169 74 73.47% 2
  Frankie Paine Ludo 168 74 73.04% 3
  Jan Howells Socks 155 66 67.39% 4
  Louise Choblet Teddy 144 62 62.60% 5
             
             
Class 3            
Prelim 2            
             
  Jackie Hill  Picton 207 72 71.37% 1
  Zoe Jennings Mai 191 64 65.86% 2
  Mo Hoar Mojo 188 64 64.82% 3
  Lydia Phillips Ronnie 187 64 64.48% 4
  Jan Howells Socks 186 64 64.13% 5
  Gemma Sankey Mouse 183 64 63.10% 6
  Juliet Morgan Libby 183 64 63.10% 6
  Sue Pugh Rocco 179 62 61.72%  
             
Class 4            
Prelim 13            
             
  Jackie Hill Picton 171 66 65.76% 1
  Sue Pugh Rocco 169 66 65.00% 2
  Lydia Phillips Ronnie 168 66 64.61% 3
  Holly Preece Dahaab Bint Krayon 167 66 64.23% 4
  Maureen Hoar Mojo 153 62 58.84% 5
             
             
Class 5            
N27            
  Kirsty Andrews Ardlea Fairy Lady 195 58 69.64% 1
  Cherry Biddle Maddie 194 56 69.29% 2
             
Class 6            
N30             
  Cherry Biddle Maddie 178 54 68.46% 1
  Kirsty Andrews Ardlea Fairy Lady  (N) 170 54 65.38% 2

Dressage Times for Sunday 15th July

 

Please find the Dressage Times for Sunday 15th July,

we look forward to seeing you all there.

 

VOARC

Dressage

July 15th 2018

     

Time

Rider

Horse

Class 1

   

Intro B

   
9.30 a.m. Victoria Howells Bellissino 
9.36 a.m. Kate Spitzmaul Nocturn
9.43 a.m. Jan Burke Des
9.50 a.m. Kate Speke Blue
9.56 a.m. Gemma Sankey Mouse
10.03 a.m. Louise Choblet Teddy
10.10 a.m. Hannah Lawry Trooper
10.16 a.m. Issy Hanson Poppy
     

Class 2

   

Intro A

   
10.30 a.m. Kate Spitzmaul Nocturn
10.36 a.m. Frankie Paine Ludo
10.43 a.m. Karen Cholerton  
10.50 a.m. Jan Howells Socks
10.56 a.m. Louise Choblet Teddy
     

Class 3

   

Prelim 2

   
     
11.17 a.m. Gemma Sankey Mouse
11.24 a.m. Jackie Hill  Picton
11.30 a.m. Mo Hoar Mojo
11.36 a.m. Zoe Jennings Mai
11.43 a.m. Lydia Phillips Ronnie
11.50 a.m. Jan Howells Socks
11.56 a.m. Sue Pugh Rocco
12 .03 p.m. Juliet Morgan Libby
     
     

Class 4

   

Prelim 13

   
     
12.24 p.m. Jackie Hill Picton
12.30 p.m. Maureen Hoar Mojo
12.36 p.m. Lydia Phillips Ronnie
12.43 p.m. Sugh Pugh Rocco
12.50 p.m. Holly Preece Dahaab Bint Krayon
     
     

Class 5

   

N27

   
1.00 p.m. Cherry Biddle Maddie
1.06 p.m. Kirsty Andrews Ardlea Fairy Lady
     
     

Class 6

   

N30 

   
1.15 p.m. Cherry Biddle Maddie
1.22 p.m. Kirsty Andrews Ardlea Fairy Lady  (N)

Dressage Results 10/6/18

Another great day at the VOARC dressage series, congratulations to everyone who took part. We were blessed with great weather again.

We raised the total of £39-80 in the Air Ambulance pot from cakes, drinks, plants and the nettex sales, thank you to everyone who contributed. 

Don’t forget our next dressage is on the 15th July please remember to get your entries in nice and early! 

.

Class 1            
Intro A            
  Sarah Layton Katie Anne 173.5 78 75.43 1
  Victoria Howells Queen and Country 159 68 69.13 2
  Issy Hanson Tina 153 65 66.52% 3
  Caitlin Schultz Charlie Brown 152.5 66 66.30% 4
  Juliet Morgan Libby 150.5 65 65.43% 5
  Issy Hanson Poppy 149.5 65 65.00% 6
  Cerian Stokes Bertie Bassett 145 61 63.04%  
  Cei Slade Jones The Ould Lad 144.5 61 62.82%  
  Mandy Naylor Jade 138.5 59 60.21%  
  Lizzie Forsyth Cerys 134.5 57 58.47%  
  Lisa Kitchen Jasmine 131 57 56.90%  
  Lizzie Forsyth Terackie Phantom 119 54 51.74%  
             
             
Class 2            
Intro C            
  Sarah Layton Katie Anne 167.5 77 72.82 1
  Sue Pugh Rocco 163.5 73 71.09 2
  Juliet Morgan Libby 157.5 69 68.47 3
  Katie Goodwin Harry 157 68 68.26% 4
  Sarah Morris Patch 157 67 68.26% 5
  Cei Slade Jones The Ould Lad 154.5 69 67.17 6
  Gemma Sankey Mouse 149.5 66 65  
  Sophie Lloyd Lemierre 148.5 69 64.57  
  Mandy Naylor Jade 141 60 61.3  
             
             
Class 3            
Prelim 7            
  Nickati Dimarco Honey 170 79 77.27 1
  Jackie Hill Picton 162.5 75 73.86 2
  Sue Pugh Rocco 153.5 72 69.77% 3
  Sophie Lloyd Lady Oscar 148.5 66 67.50% 4
  Sarah Morris  Patch 148 66 67.27% 5
  Katie Goodwin Harry 147 66 66.82% 6
  Victoria Howells Queen and Country 146 65 66.36%  
  Emma Holman My Silver Rose 142.5 66 64.77%  
  Izzy Hill Curra May 141 64 64.09%  
  Gemma Sankey Mouse 136 61 61.82%  
             
Class 4            
Prelim 14            
  Nickatie Dimarco Honey 185.5 70 71.35 1
  Becky Pugh Monica 181 71 69.62 2
  Maureen Hoar Mojo 181 71 69.62% 3
  Jackie Hill Picton 177.5 72 68.27% 4
  Emma Holman My Silver Rose 173 68 66.54% 5
  Izzy Hill Curra May 170.5 68 65.58% 6
  Lisa Kitchen Jasmine 148 59 56.92%  
             
Class 5            
N24            
  Cherry Biddle Maddie 183.5 63.5 70.58% 1
  Camilla Linton Aslan 174 60 66.92% 2
  Kirsty Andrews Ardlea Fairy Lady 165.5 58 63.65 3
             
Class 6            
N28             
  Cherry Biddle Maddie 178 60 74.17 1
  Kirsty Andrews Ardlea Fairy Lady  (N) 169.5 57 70.62 2
  Camilla Linton Aslan 169.5 56 70.62% 3
  Becky Pugh Monica 152 50 63.33% 4

Dressage times for 10th June’18

9.40 a.m. Katie Goodwin  
  Katie Goodwin  
     
Class 1    
Intro A    
10.00 a.m. Cerian Stoakes Bertie Bassett
10.06 a.m. Mandy Naylor Jade
10.13 a.m. Lizzie Forsyth Terackie Phantom
10.20 a.m. Caitlin Schultz Charlie Brown
10.26 a.m. Lisa Kitchen Jasmine
10.33 a.m. Victoria Howells Queen and Country
10.40 a.m. Sarah Layton Katie Anne
10.46 a.m. Cei Slade Jones The Ould Lad
10.53 a.m. Juliet Morgan Libby
11.00 a.m. Wendy Lewis Lofn
11.06 a.m. Lizzie Forsyth Cerys
11.12 a.m. Issy Hanson Poppy
     
     
Class 2    
Intro C    
11.24 a.m. Mandy Naylor Jade
11.30 a.m. Gemma Sankey Mouse
11.37 a.m. Sarah Layton Katie Anne
11.43 a.m. Sue Pugh Rocco
11.50 a.m. Cei Slade Jones The Ould Lad
11.56 a.m. Juliet Morgan Libby
12.04 p.m. Sophie Lloyd Lemierre
12.12 p.m. Sarah Morris Patch
  Katie Goodwin Harry
     
     
Class 3    
Prelim 7    
     
12.26 p.m. Sue Pugh Rocco
12.33 p.m. Emma Holman My Silver Rose
12.40 p.m. Gemma Sankey Mouse
12.46 p.m. Victoria Howells Queen and Country
12.53 p.m. Izzy Hill Curra May
1.00 p.m. Nickatie Dimarco Honey
1.06 p.m. Jackie Hill Picton
1.12 p.m. Sarah Morris Patch
1.19 p.m. Sophie Lloyd Lady Oscar
1.25 p.m. Anika Wilding Darcy
  Katie Goodwin Harry
     
     
     
     
Class 4    
Prelim 14    
1.40 p.m. Nickatie Dimarco Honey
1.46 p.m. Lisa Kitchen Jasmine
1.53 p.m. Maureen Hoar Mojo
2.00 p.m. Emma Holman My Silver Rose
2.06 p.m. Izzy Hill Curra May
2.12 p.m.  Jackie Hill Picton
2.19 p.m. Anika Wilding Darcy
     
Class 5    
N24    
2.33 p.m. Becky Pugh Monica
2.40 p.m. Kirsty Andrews Ardlea Fairy Lady
2.46 p.m. Camilla Linton Aslan
2.53 p.m. Cherry Biddle Maddie
     
     
Class 6    
N28 or E42    
3.00 p.m. Kirsty Andrews Ardlea Fairy Lady  (N)
3.06 p.m. Camilla Linton Aslan
3.12 p.m. Cherry Biddle Maddie

Fantastic day @ Area 15 Horse Trials Qualifier.

80 teams were 3rd & 4th. The 90 team were 2nd.

Katie Thomas was 2nd individually in the 100cm Qualifier x

Well done to Frances Layton, Nickatie Dimarco, Jessica Powell (on 2 horses!), Mo Hoar, Kathryn Stewart, Sarah Connop, Rosie Pothecary, Jan Howells, Katie Thomas and Camilla Linton.

Lots of individual top ten placings too. Fab day by all.

Massive thank you to all the VOARC volunteers for giving up their whole day today to fence judge & XC steward so that our teams could compete – 
Sue & John Hewitt
Jo & Mervyn Jones
Vicki Pearce & Molly Hawthorne
Tim Gyles
Mandy Naylor
Sam Evans
Tricia Baker
Deb Probert
Janice Rees
Cherry Biddle
Victoria Howells 
Tam Thomas 
Row Craig-Aliani. 
Thank u all so much 💖💖

 

Area updates

AREA 15 NEWS UPDATES

Following a very successful day at THE AREA HORSE TRIALS ON SUNDAY AT SAPEY. The Organisers would like to say a BIG THANK YOU! To all the clubs who helped both with the running of the different phases and ALSO for all the people who turned up to help on the day, whether fence judging or carrying out the many other tasks required. Also thanks to all the competitors for supporting the event’ TOGETHER WE MADE THE EVENT A BIG SUCCESS. We couldn’t do it without you!

AREA 15 SUMMER SHOW JUMPING QUALIFIERS
SATURDAY 21ST JULY – ALPS COURT, WENVOE, NR CARDIFF CF5 6AA
Cardiff & the Vale is the host club
Please see attached schedule,
Prelim entries will close Friday 29th JUNE
Following on close behind is;

THE AREA 15 SUMMER DRESSAGE QUALIFIERS
SUNDAY 29TH JULY – EASTFIELDS, BODENHAM, HEREFORD, HR1 3LA
Prelim entries for this will close Friday 6th July
Schedules will be available soon;

REGIONAL CHAMPIONSHIPS For TEAMS ONLY
Both the Show jumping and Dressage qualifiers ABOVE ARE ALSO Qualifiers for the REGIONAL CAMPIONSHIPS being held on SATURDAY 18TH AUGUST – HARTPURY COLLEGE
THE CLASSES OPEN FOR REGIONAL QUALIFICATION INCLUDES;
80CM SHOW JUMPING, STYLE JUMPING, NOVICE DRESSAGE, & RIDING TEST For Regional qualification only NO prelim entry to BRC is required,
Schedule & full Rules attached

THE AREA 15 DRESSAGE TO MUSIC QUALIFIER
SUNDAY 26TH AUGUST – KINGS EC, Bromyard, HEREFORD. HR7 4SR
Prelim entries for this will close Friday 3rd August
Schedules will be available soon.

Please click here for Area 15 news updates

There are also two CAMP opportunities for Area club members

CRICKLAND EC 22 – 23RD AUGUST – at Broome’s to contact; Maggie Aikman email; maggieaikman@gmail.com
RIDERS 2000 25TH/26TH AUGUST at Pencoed College, Details have been circulated, Information also available from Claire Williams; email team2.williams@btinternet.com

For Sale – Lyndells Roscoe

Lyndells Roscoe

  

Solid bone, looks much bigger but measures at 16hh, 9 year old Skewbald Gelding. Hanoverian x Oldenberg, breeding lineage – http://www.allbreedpedigree.com/lyndell+roscoe

Registered British Sports Horse over-stamped with CHAPS and gained a 1st Premium in the young stock evaluations.

Well mannered, self-loads and excellent in traffic, happy to hack, to be led, to lead from (including dogs). Been to RC camp, competed at dressage (including musical pairs), fun rides and jumping. Very happy hacker, was regularly ridden by novices and adapts to riders abilities.

Selling due to becoming a bit of a garden ornament, severe lack of time and ill health means that he is being wasted.  Based in Aymestery, Herefordshire.  Asking price is £4000 ONO.  Has been in the same home since he was 14 months old, was backed at 6 yr old.

    

Contact details: 01568 770 560 – Liz Caldicott (Owner). 

Dressage Results

Here are the results from Sunday’s dressage

 Congratulations to everyone who took part. 

Class 1            
Intro B     Score % Col Place
  Gemma Sankey Mouse 166.5 72.39 73 1
  Kate Loupart Independent Quest 160 69.57 70 2
  Kate Loupart Cefnarochr  Jackie 160 69.57 69 3
  Caitlin Schulz Charlie 158.5 68.91 68 4
  Juliet Morgan Libby 157.5 68.48 69 5
  Charlotte Raynor Connor  Sir 157 68.26 67 6
  Lizzie Forsythe Beechhay Missfire 156.5 68.04 68  
  Emma Coates Alfie 156.5 68.04 68  
  Jan Burke Des 152 66.09 65  
  Holly Davies Mouse 150 65.21 64  
  Lizzie Forsythe Terackie Phantom 149.5 65 64  
             
Class 2            
Intro C            
  Katie Goodwin Harry 168.5 73.26 76 1
  Sarah Morris Patch 167.5 72.83 73 2
  Gemma Sankey Mouse 163.5 71.09 70 3
  Kate Loupart Cefnarochr Jackie 160.5 69.78 69 4
  Kate Loupart Independent Quest 158 68.7 69 5
  Jan Burke Des 154.5 67.17 66 6
             
Prelim 1            
  Georgie Dickenson Whisper 143.5 75.53 77 1
  Izzy Hill Curra May 139.5 73.42 72 2
  Kelly Munford Missy 135 71.05 70 3
  Katie Goodwin Harry 133.5 70.26 70 4
  Sarah Morris Patch 132.5 69.74 69 5
             
Prelim 18            
  Georgie Dickenson Whisper 178.5 74.38 62 1
  Emma Harrington Daniel 176.5 73.54 58 2
  Izzy Hill Curra May 168 70 54 3
  Kelly Munford Missy 166.5 69.38 56 4
             
Novice 30            
  Kate Loupart Clover Quest 189 72.69 58 1
  Emma Harrington Daniel 187 71.92 58 2
  Anthony Cannan D Day 186 71.54 59 3
  Camilla Linton Aslan 183.5 70.58 57 4
  Elise Van Well Puma 39 182.5 70.19 57 5
             
N27 / El 49            
  Elise Van Well Puma 39                 (El) 223.5 74.5 62 1
  Camilla Linton  Aslan                       (N) 206 73.57 60 2
  Elise Van Well Puma 39                 (N) 199 71.07 59 3
  Wendy Sussi Nolton Jerry         (N) 197.5 70.54 59 4
  Carol Clare Painted Sun          (N) 188 67.14 50 5
             

 

1 2 3 38
See a calendar of all our forthcoming activities on the What's On page.  Below are the next events:
Upcoming Events
Jul
21
Sat
all-day AREA 15 SUMMER SHOW JUMPING QUAL... @ ALPS COURT
AREA 15 SUMMER SHOW JUMPING QUAL... @ ALPS COURT
Jul 21 all-day
Cardiff & the Vale is the host club Please click here to see schedule, Prelim entries will close Friday 29th JUNE
Jul
29
Sun
all-day Area Dressage @ Eastfield's
Area Dressage @ Eastfield's
Jul 29 all-day
Prelim entries for this will close Friday 6th July Please click here for Schedules   
Aug
3
Fri
all-day Horse Trials @ Swalcliffe Park Equestrian
Horse Trials @ Swalcliffe Park Equestrian
Aug 3 – Aug 5 all-day