Monthly Archives: April 2018

KBIS Winter Showjumping Championships qualification for Vale of Arrow Riding Club quartet

A QUARTET of showjumping riders have qualified for the national championships.

It is the first time in over a decade that the Vale of Arrow Riding Club have qualified for the prestigious KBIS Winter Showjumping Championships held in Lincolnshire.

The team comprises of Jan Howells from Stoke Lacy, Vicki Anne Pearce and Katrina Hughes from Weobley and Vicki Collett from Allensmore.

Chief d’Equipe position is held by Camilla Linton from Bodenham and head groom is Katrina’s daughter Anya, also a keen rider.

All of the team train their own horses with help from local instructors and compete regularly at Kings Equestrian Centre in Bromyard.

The team has attracted local sponsorship from The Wye Valley Brewery and the Salutation Inn Weobley and Redline Communications from Hereford, who are providing them with horse rugs.

The quartet are also planning on competing in a number of other national competitions.

Local companies have been so supportive, we can’t thank them enough,” said Jan Howells.

 

Well done team.

Well done team.
Finished on 24 penalties, just out of the top 10 @ The KBIS Novice Winter Championships!
Vicki Pearce – Llwyngwilym Crystal
Jan Howells – Longhope Millicent Two Socks
Kat Hughes – Hollycroft Miss Behavin
Vicky Collett – Mr Jasper

LHPC Open Show Jumping

Held in Hartpury College’s large International Outdoor Arena on bank holiday monday, the show is open to anyone: you can be in a Club or just a group of friends. Everyone is welcome. INDIVIDUALS can enter and where possible will be added to teams. The intention of the show is to have a great day, run on time, and give great value for money.
Pre-entry only via Horse Events; book early to avoid disappointment as classes will close when full.

Schedule also available at https://www.ledburyponyclub.org.uk/20-public/competition-schedules/299-team-show-jumping-7th-may

Results from Dressage Series 1

 

VALE OF ARROW RIDING CLUB DRESSAGE COMPETITION APRIL 8TH 2018    
RESULTS  – CONGRATULATIONS!    
CLASS 1     SCORE % COL PLACE
Intro A            
             
  Anika Wilding Darcy   69.35   1
  Emma Coates Alfie   65.22   2
             
CLASS 2            
Intro B            
  Jo Gardiner Bentley   65.22   1
  Sarah Morris Patch   63.26   2
             
             
CLASS 3            
P2            
  Beth Barnett Red 210 72.4   1
  Camilla Linton Marley 205.5 70.86   2
  Rowena Craig-Aliani Lord Sallyfield 202.5 69.83   3
  Mo Hoar Mojo 198.5 68.45   4
  Sarah Morris Patch 196.5 67.76   5
  Eleanor Bulmer Welsh Bezique 195 67.24   6
  Lydia Phillips Pocket Rock it 194.5 67.07    
  Lucy Blane Smurf 189.5 65.34    
  Jo Gardiner Bentley 189 65.17    
  Izzy Hill Curra May 187 64.48    
  Anika Wilding Darcy 185 63.79    
  Lisa Bateman Ross 175 60.34    
             
             
CLASS 4            
P13            
  Beth Barnettt Red 184 70.77   1
  Rowenna Craig-Aliani Lord Sallyfield 183 70.38   2
  Mo Hoar Mojo 180 69.23   3
  Becky Pugh Monica 179.5 69.04   4
  Eleanor Bulmer Welsh Bezique 175.5 67.5   5
  Lucy Blane Smurf 175 67.31   6
  Izzy Hill Curra May 173.5 66.73    
  Emma Coates  Gypsy 172 66.15    
  Lydia Phillips Pocket Rock it 165 63.46    
  Lisa Bateman Ross 165 63.46    
             
CLASS 5            
N24            
  Kirsty Andrews Daisy 177.5 68.27   1
  Camilla Linton Aslan 176 67.69   2
             
             
CLASS 6            
N 28 / E42             
  Carol Clare Sunny 166.5 69.38   1
  Camilla Linton Aslan 165.5 68.96   2
  Kirsty Andrews   165 68.75   3

Times for Dressage Series 1

Please find below the dressage times for sunday 8th April

PARKING AVAILABLE AT THE SCHOOL – FIELD TOO WET TO PARK ON

 

VALE OF ARROW RIDING CLUB DRESSAGE COMPETITION APRIL 8TH 2018
PARKING AVAILABLE AT THE SCHOOL – FIELD TOO WET TO PARK ON
CLASS 1    
Intro A    
10.00 a.m. Emma Coates Alfie
10.06 a.m. Anika Wilding Darcy
     
     
CLASS 2    
Intro B    
10.18 a.m. Jo Gardiner Bentley
10.24 a.m. Sarah Morris Patch
     
     
     
CLASS 3    
P2    
10.36 a.m. Camilla Linton Marley
10.42 a.m. Beth Barnett  
10.48 a.m. Izzy Hill Curra May
10.54 a.m.  Lisa Bateman Ross
11.00 a.m. Anika Wilding Darcy
11.06 a.m. Sarah Morris Patch
11.12 a.m. Jo Gardiner Bentley
11.18 a.m. Lydia Phillips Pocket Rock it
11.24 a.m. Rowena Craig-Aliani Lord Sallyfield
11.30 a.m. Mo Hoar Mojo
11.36 a.m. Eleanor Bulmer Welsh Bezique
     
     
  Judge Break  
     
     
CLASS 4    
P13    
     
12.00 p.m. Becky Pugh Monica
12.06 p.m. Emma Coates  
12.12 p.m. Izzy Hill Curra May
12.18 p.m. Beth Barnett  
12.24 p.m. Lisa Bateman Ross
12.30 p.m. Lydia Phillips Pocket Rock it
12.36 p.m. Rowenna Craig-Aliani Lord Sallyfield
12.42 p.m. Seren Lloyd Dylan
12.48 p.m. Mo Hoar Mojo
12.54 p.m. Eleanor Bulmer Welsh Bezique
     
     
CLASS 5    
N24    
1.12 p.m. Camilla Linton Aslan
1.18 p.m. Kirsty Andrews  
1.24 p.m. Cherry Biddle Maddie
     
     
CLASS 6    
N 28 / E42     
1.36 p.m. Carol Clare Sunny
1.42 p.m. Camilla Linton Aslan
1.48 p.m. Kirsty Andrews  
1.54 p.m. Cherry Biddle Maddie
     
See a calendar of all our forthcoming activities on the What's On page.  Below are the next events: